Буфон му честиташе роденден на Донарума: Ти ќе одбележиш една цела ера!

epa05631186 Italian national soccer team goalkeepers Gianluigi Buffon (L) and Gianluigi Donnarumma during a training session in Milanello Center in Carnago, Varese, 14 November 2016. Italy will play a friendly soccer match against Germany on 15 November 2016 at Meazza Stadium in Milan. EPA/DANIEL DAL ZENNARO

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Еден од најталентираните голмани во светот Џанлуиџи Донарума денес стана полнолетен и наполни 18 години.

Донарума дебитираше на 16 години и веќе има 60 настапи за гигантот од Милано, а притоа стана најмлад дебитант во историјата на италијанската репрезентација.

По повод денешното славје на Донарума се огласи и Буфон, кој преку видео порака на „Скај Спорт“ му честиташе роденден на својот наследник.

„Здраво Џиџо, овде Џиџи Буфон и сакам да ти посакам среќен роденден. Се надевам дека ова ќе биде посебен ден за тебе. Сега си возрасен, иако ти си веќе одамна голем на теренот и надвор од него. Се надевам дека макасимално ќе уживаш во годините кои следат. Ќе сватиш дека светот на возрасните е многу комплициран и суров, но ти имаш морални и човечки квалитети за да се избориш со се.

Имаш неверојатни технички спосбности и се надевам дека ќе успееш да оставиш длабока трага во италијанскиот фудбал и да одбележиш една цела ера. Среќен роденден Џиџи“, му честита легендарниот голман.