Бентли шпараџија


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Третата генерација на Flying Spur добива хибридна верзија придвижувана од 2,9 V6 бензински мотор со 416 КС и 550 Nm, потпомогнат од електромотор со максимални 136 КС и 550 Nm. Синергетскиот ефект е 544 КС и 750 Nm што го прави забележително помоќен од хибридниот Bentayge.

Достигнува 100 км на час за 4,3 секунди и има максимална брзина од 285 км на час и нуди комбиниран дострел од 700 км. Да речеме дека Li-Ion батеријата има моќност од 14,1 kWh и нуди електричен дострел од 40 km. Полнењето трае околу два и пол часа.

Хибридниот дизајн може да се препознае според деталите, како што се ознаките, овалните издувни цевки на спојката за лево полнење.

И овој Бентли нуди широк спектар на понуди за персонализација, од бои до голем број модели на тркала од легура. Најголемата новина во кабината е копчето E Modes, кое нуди избор на типови на погони, од електрични и хибридни, и функцијата Hold, што го зачувува статусот на батеријата. Инфо-забавата со прилагодено прикажување на протокот на енергија и статусот на погонот е исто така прилагодено.

Списокот на нарачки се отвора во текот на летото, а првите копии од производствената линија во фабриката Кру ќе дојдат неколку месеци подоцна.