Жреб за ЛЕ: Германско дерби, Манчестер во Русија!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Попладнево беше одржан жребот за осминафиналето во Лига Европа кој ни донесе неколку интересни пресметки.

Првиот фаворит Манчестер Јунајтед за противник го доби тимот на Ростов, најголемо дерби е секако пресметката Лион – Рома, а интересни ќе бидат и германското дерби Шалке- Мехенгладбах, како и грчко-турската пресметка меѓу Олипијакос и Бешикташ.

Осминафинални парови во ЛЕ:
Селта – Краснодар
АПОЕЛ – Андерлехт
Шалке – Борусија Менхенгладбах
Лион – Рома
Ростов – Манчестер Јунајтед
Олимпијакос – Бешикташ
Гент – Генк
Копенхаген – Ајакс