Живот

Здрав напиток кој го зајакнува имунитетот и го намалува стомакот

Посетете продавница за здрава храна, набавете неколку потребни состојки и направете бомба за вашиот организам.

Имено, чајот кој се подготвува многу лесно ќе ви донесе појак имунитет, но и ќе ви помогне да го намалите стомакот, поточно надуеноста на стомакот.

Потребни ви се:

– 1 лажица изрендан корен ѓумбир
– 1/2 лажица куркума
– 2 стапчиња цимет
– 1/2 лимон
– 3-4 дл вода

Подготовка:

Исчистете го коренот ѓумбир и изрендајте го. Истото направете го и со куркумата, или користете во прав. Ставете ја водата да зоврие, а потоа додајте ги состојките и двете стапчиња цимет. Потоа исцедете го и лимонот.

Конзумирајте кога ќе се олади, а ако сакате да ја засладите напивката, направете го тоа со домашен мед.

Advertisements
To Top