Загриженост во НБА лигата: Незгодна повреда на Дончиќ (видео)

Далас загуби од Мајами после продолженија, но веста на денот е повредата на Лука Дончиќ кој предвреме го заврши мечот поради повреда на зглобот.

Дончиќ во една негова соло акција, згазна на ногата на Кендрик Нан и настрада неговиот зглоб. Итно беше префрлен во болница каде што после лекарските прегледи беше утврдено дека не станува за нешто посериозно.

Резултати:

Феникс – Сан Антонио 119:121
Торонто – Бруклин 110:102
Чикаго – ЛА Клиперс 109:106
Мемфис – Вашингтон 128:111
Далас – Мајами 118:122
Милвоки – Кливленд 125:108
Денвер – Оклахома 110:102
Хјустон – Детроит 107:115