Вознемирувачко видео: Полицијата од Кочани брутална врз битолски Чкембари


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Членови на навивачката група „Чкембари” кои го поддржуваат Пелистер брутално се претепани во Штип, а реагираат на непримерна употреба на сила од страна на силите за безбедност.

„По завршувањето на вчерашниот натпревар, Брегалница – Пелистер одигран во Кочани, дојде до физички напад на навивачката група Чкембари од страна на полицијата, при што со сериозни повреди се здобија неколку наши членови. Имено по завршувањето на самиот натпревар по влегувањето во автобусот и тргнувањето спрема Битола, по поминати 50-тина метра, нашиот автобус беше нападнат со камења од страна на домашната публика. Веднаш автобусот застана и неколку Чкембари излегоа од автобусот и реагираа кон тие што не нападнаа. Наместо полицијата да не заштити и безбедно да не спроведи кон Битола,тие брутално не нападнаа и употребија несоодветна сила спрема нас, при што како и веќе спомнавме повредени се неколку наши членови.

Денес во медиумите гледаме пласирање на невистини и напади кон нас, осуди за нашето однесување, а никаде осуди за насилничкото однесување од тие кои треба да спречат насилство. На видеото имаме доказ за непотребно употребена прекумерна сила. Нашите членови имаат извадено и лекарски уверенија“, стои во соопштението на битолските навивачи.