Висок функционер призна дека унгарската Влада поседува шпионски софтвер со кој следи новинари, адвокати, бизнисмени


Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓


Висок функционер во унгарската владејачка партија за прв пат јавно призна и потврди дека владата купила шпионски софтвер кој наводно се користел за следење на новинари, адвокати, бизнисмени и опозициски личности во десетици земји во светот, пренесува Слободна Европа.

Лајош Коса, претседател на парламентарната Комисија за одбрана и спроведување на законот, им изјави на новинарите на 4 ноември по затворената седница на комисијата дека Министерството за внатрешни работи купило софтвер Пегаз, произведен од израелската групација НСО. Компанијата стана центар на контроверзии откако меѓународен медиумски конзорциум во јули објави дека нејзиниот шпионски софтвер Пегаз бил користен во обиди за хакирање на паметни телефони кои им припаѓаат на новинари, активисти за човекови права, деловни луѓе и службеници во околу 50 земји.

Унгарија беше именувана во извештаите како една од земјите кои се обидуваат да се инфилтрираат во дигиталните уреди на голем број луѓе, што предизвика протести во Будимпешта. Паметните телефони заразени со Пегаз им овозможуваат на операторите да снимаат телефонски повици, да пристапуваат до текстуални пораки, фотографии, е-пошта и лозинки, да следат GPS податоци и тајно да ги активираат микрофоните и камерите. Коса, член на владејачката партија Фидес на премиерот Виктор Орбан, рече дека во сите случаи надзорните органи постапиле законски откако добиле дозвола од судија или од Министерството за правда.

Министерот за надворешни работи Петер Сијарто претходно негираше дека знаел за таквото собирање податоци, придружувајќи им се на другите членови на владејачката партија во отфрлањето на наводите дека владата незаконски ги шпионирала граѓаните. Пратениците од опозицијата бараат истрага за употребата на Пегаз. Унгарската влада е во судир со многу други земји-членки на Европската унија во врска со прашањата во врска со владеењето на правото и демократијата.