Спорт

Видео: Вестбрук го сруши и шампионот!

Расел Вестбрук со нов трипл дабл, 26-ти во сезоната, го сруши актуелниот првак Кливленд, во НБА дербиот, одиграно измината ноќ во Оклахома.

Вестбрук, во победата на Оклахома над Кливленд 118:109, имаше учинок од 29 поени, 12 скокови и 11 асистенции. Бекот на Оклахома го запиша 26-от трипл дабл во сезоната и се искачи на третото место на листата на кошаркари со најмногу трил дабл учиноци во една сезона. Пред Вестбрук се само Вилт Чембрлен (31 трипл дабл во сезоната 1967/1968) и Оскар Робертсон (41 трипл дабл во сезоната 1961/1962).

Покрај Вастбрук во триумфот над актуелните шампиони се истакнаа уште Виктор Оладипо со 23 поени, односно Стивен Адамс со 23 поени и 13 скокови.

Резултати:
Шарлот – Хјустон 95:107
Орландо – Филаделфија 111:112
Оклахома – Кливленд 118:109
Далас – Јута 112:105
Портланд – Бостон 111:120

Advertisements
To Top