Видео: Дожд од голови на Островот, фаворитите сигурни


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


12-то коло во Премиер лигата беше исклучително ефикасно, а сигурни победи остварија фаворитите Челзи, Ливерпул и Манчестер Сити.

Тимот на Конте конечно одигра партија достојана на актуелен шампион, откако со високи 4:0 победи на гостувањето кај ВБА. Мората ја отвори серијата голови, потоа Азар два пати го совлада домашниот голман, а еднаш меѓу стрелците сее запиша и Алонсо.

Лидерот Манчестер сити славеше на гостувањето кај Лестер со 2-0, со головите на Габриел Жесус и Кевин де Брајн и така ја задржа предноста од девет бода пред второпласираниот Челзи.

Ливерпул „лета“ на крилјата на Мохамед Салах. Репрезентативецот на Египет денес постигна нови два гола и уште во првото полувреме ја најави победата. Конечните 3:0 беа дело на Филипе Кутињо.

Ефикасен натпревар без победник (2:2) одиграа Кристал Палас и Евертон. Бурнмаут го прегази Хадерсфилд со 4:0 на домашен терен, додека Барнли оствари важна победа против Свонси од 2:0.