Утре започнува 41. издание на Скопскиот џез фестивал


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Влезниците за претстојното 41. издание на традиционалниот Скопски џез фестивал, што годинава ќе се одржи од 13 до 16 октомври, се веќе достапни на билетарниците на НОБ, МКЦ и онлајн на МКтикетс.

Фестивалот годинава е сочинет од 10 концертни настапи и еден документарен филм. Програмата е исполнета со низа ексклузивни настапи на некои од најголемите имиња на современиот џез и креативната музика денес.

13 октомври

НОБ, 20:00 >> Rob Mazurek Exploding Star Orchestra with Fame’s Chamber Orchestra

МКЦ, 23:00 >> Zulu 3.4

14 октомври

НОБ, 20:00 >> Hamid Drake’s Turiya: Honoring Alice Coltrane

МКЦ, 23:00 >> Abacaxi • Taxi Consilium

15 октомври

НОБ, 20:00 >> Amaro Freitas Trio • Goran Kajfeš Subtropic Arkestra

МКЦ, 24:00 >> New Future City Radio (Damon Locks / Rob Mazurek / Mauricio Takara)

16 октомври

НОБ, 20:00 >> Thumbscrew • Ingebrigt Håker Flaten (Exit) Knarr

ПРОГРАМА ПЛУС

12 октомври

МКЦ Кино Фросина, 20:00 >> Summer Of Soul – документарен филм.