Трансфер кој ќе ја промени ракометната карта на светот: Градат моќен тим и го сакаат Лазаров!


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Нант не спаѓа во самата елита на европскиот ракомет. Меѓутоа, второпласираната екипа во Франција има големи амбиции и полека гради тим за иднината, а играчот околку кој треба да се гради екипата е нашиот Кире Лазаров.

Тимот најавува дека има големи амбиции, а како главна цел ќе им биде да го доведат капитенот на македонската репрезентација Лазаров. Популарниот Кире е еден од најдобрите стрелци во историјата на ракометот, а тоа го докажа и со 50 постигнати погодоци на неодамна завршеното Светско првенство во Франција.

„Кирил е еден од најдобрите стрелци во историјата. Со 36 години и кариера од 18 сезони во Лигата на шампионите, тој би требало да го донесе потребното искуство во тимот и подобар пласман во елитната европска лига“, изјави претседателот на Нант, Гаел Пелит.

Лазароц е прв ракометар кој постигна 1000 голови во Лигата на шампиони, натпреварување кое го освои во 2015 година, па останува да видиме дали Барселона ќе се согласи да го пушти Македонецот.