Спрингстин го продаде својот музички каталог и правата за издавање за 500 милиони долари

Јапонскиот гигант Sony ги откупи музичкиот каталог и правата за издавање од музичката легенда Брус Спрингстин за 500 милиони долари.

Ова го прави Sony сопственик на 20-те албуми на Спрингстин, вклучувајќи ги и класиците како Born To Run, The River и Born In The USA, јавува Би-Би-Си. Овој договор со Спрингстин е сличен на оние што ги направија Боб Дилан, Блонди и Дејвид Боуви.

Ворнер Мјузик ги купи правата за каталогот на Дејвид Боуви во септември, а Universal Music Group го откупи каталогот на Боб Дилан за 300 милиони долари минатиот декември.

Договорите им обезбедуваат на музичарите моментална финансиска сигурност, а новите носители на права се надеваат дека ќе профитираат со создавање нови начини за генерирање приходи преку лиценцирање филмови и телевизија, приходи од изведби и слично.

Извршниот директор на Sony Music, Роб Стрингер, во мај изјави дека компанијата потрошила 1,4 милијарди долари на аквизиции во изминатите шест месеци, што вклучува мултимилионски договор за да добие дел од опусот на Пол Сајмон.

Ако објавените суми се точни, договорот на Спрингстин е највреден досега. Јавната објава за продажба сè уште не е одржана, а претставниците на Sony и Спрингстин сè уште не одговориле на прашањата на BBC.

Спрингстин, познат и по неговиот култен прекар Шефот, е еден од најуспешните и најпочитуваните рок музичари на сите времиња, роден и израснат во Њу Џерси, а во 1999 година беше примен во Куќата на славните на рокенролот.