Спектакл на „Вембли“: Џошуа ќе боксува против Поветкин!


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Човекот кој после неверојатната доминација на легендата Кличко успеа да го сруши со брутален нокаут, а потоа и да ја продолжи доминацијата, Ентони Џошуа пронајде нов противник.

Џошуа ќе боксува против 38 годишниот Русин, Александер Поветкин. Борбата ќе биде одржана на „Вембли“, тоа го потврди и британскиот боксер.

„Поветкин е сериозен предизвик за кого добро ќе се припремам. Има сериозно педигре и би бил будала доколку го потценам“, изјави Џошуа.

Тој во април оваа гофина ја освои титулата светски шампион во тешка категориј во ВБО веризија, откако во Кардиф со едногласна одлука на судијата го победи Јозеф Паркер од Нов Зеланд.

Дали младиот боксер ќе продолжи со доминацијата или Поветкин ќе го сруши пред неговата публика останува да видиме.