Актуелно

Со отприемнина од 62 милиони долари – отпуштен директорот на „Боинг“

Извршниот директор на гигантот од светот на индустријата за производство на авиони „Боинг“, Денис Миленбург, со отприемнина од 62 милиони долари е отпуштен по кризата со 737 Max моделот.

Миленберг е отпуштен во декември по кризата со авионите 737 Max, и двете фатални несреќи во кои за пет месеци загинаа 346 лица.

Тој ќе изгуби акции во вредност од 14,6 милиони долари, но има право на пензија и бонуси во износ од скоро 62 милиони долари, соопшти компанијата Boeing, пренесува CNBC.

Авионите 737 Max призејмени се во март, со што авиокомпанијата ја чинеше повеќе од милијарда долари, ја прекинаа продажбата на нови авиони и го запреа производството на тие авиони во Boeing.

Advertisements
To Top