СКАНДАЛ на УС Опен: Судија на досега невиден начин му помогна на Ник Кирјос да направи пресврт! (видео)

Во тенискиот свет денес главна тема е ситуација од УС Опен во која во центарот на вниманието беше тенисерот Ник Кирјос.

Имено, реномираниот судија Мохамед Лајани се спушти од своето столче во моментот кога тенисерот губеше 6:4, 3:0, судијата се симна доле и му одржи верувале или не еден вид – мотивационен говор?!

На крајот Кирјос успеа да направи пресврт и да слави 4:6, 7:6, 6:3, 6:0 со што се избори за меч со Роџер Федерер, логично неговиот противник Хаберт сосема полуде.

„Мислам дека тоа не е негова работа. Тој не е тренер туку судија. Мора да биде казнет. Иначе, не до сега не правел такви грешки и мислам дека е добар судија“, порача Хаберт после мечот.

https://twitter.com/BarstoolHubbs/status/1035219360099586048