Сензација на УС Опен: 18-годишната Ема Радукану го освои турнирот


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


18-годишната Ема Радукану е сензационална победничка на УС Опен, откако во финалето со 2:0 ја победи Лејла Ани Фернандез.

Британката започна од квалификации, стигна до финале и таму беше супериорна па со 6:3 и 6:4 стигна до трофејот на УС Опен.

Последен пат британска тенисерка која освоила грен-слем турнир беше пред дури 44 години кога Вирџин Вејд победи во Вимблдон.

Нејзината соперничка, 73-рангираната Фернандез, исто така, имаше импресивен пат до финалето во Њујорк, елиминирајќи три тенисерки од топ 10 – Наоми Осака, Елина Свитолина и Арина Сабаленка.