Sempr3 Pique – солзи, стоечки овации, аплауз и многу емоции за крај на кариерата на легендата од Барса (снимка)


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Тренерот на Барселона, Чави Ернандез не ги задржа солзите на збогувањето на легендарниот дефанзивец Жерар Пике, кој вчера го одигра последниот натпревар на „Камп Ноу“.

Пике во 85. минута го напушти теренот на мечот против Алмерија, по што доби аплауз и овации од 98.000 навивачи на стадионот.

„Оваа ноќ ќе ја паметиме како историска. Пике одигра одличен натпревар, сакавме да го испратиме на најдобар можен начин. Не можев да издржам затоа што беше премногу емотивно за мене. Ми поминаа сите успеси кои ги имавме заедно во Барселона. Одлуката е негова и знам дека не е лесно“, вели Чави.

На објавените фотографии може да се забележи дека емотивен беше и Алба, кој не ги задржа солзите. Многумина веруваат дека Алба бил емотивен и поради фактот што и тој наскоро се очекува да го напушти клубот.