Сега и официјално: Јунајтед стана најтрофеен клуб во Англија!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Манчестер Јунајтед вчера и официјално стана најтрофеен англиски клуб, откако со победата во финалето на Лига купот стигна до својот 42-ри трофеј во историјата што е најмногу во англискиот фудбал.

Долги години Ливерпул беше најтрофејниот клуб во Англија, но вчера на тронот се искачи Манчестер Јунајтед. Односот на освоени трофеи е 42-41 во корист на „црвените ѓаволи“, кои уште пред неколку сезони станаа клубот со најмногу титули во домашното првенство.

„Мојот најголем предизвик не е што ќе се случи во овој момент, најголем предизвик ми е да го симнам Ливерпул од престолот. Можете така да напишете“, рекол Алекс Феркусон, легендарниот менаџер на Јунајтед, кога бил именуван за менаџер на тимот во далечната 1986 година.

Манчестер Јунајтед:
Првенство – 20
ФА куп – 12
Лига куп – 5
Лига/Куп на шампиони – 3
Куп на победници на купови – 1
Светско клупско првенство – 1

Ливерпул:
Првенство – 18
ФА куп – 7
Лига куп – 8
Лига/Куп на шампиони – 5
Куп УЕФА/Лига Европа – 3.