Се „прошета“ до вселената и се врати: Бенсон е првиот милијардер кој направи вселенски лет


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Британскиот милијардер Ричард Бренсон си ја оствари животната желба и одлета до работ на вселената. Со ракетен авион на неговата компанија „Вирџин Галактик“, Бренсон се искачи во височините, оставајќи го хоризонтот на Земјата во далечината.

Милијардерот Бренсон летна од Ново Мексико, САД со авионот што го усовршуваше 17 години.

На височина од 89 км, по неколку минути бестежинска состојба, си се врати на Земјата.

Со Бренсон летаа двајца пилоти, Дејв Мекај и Мајкл Масучи и тројца вработени во „Галактик“, Бет Мозес, Колин Бенет и Сириша Бандла.