Римац го презема Бугати и седиштето на компанијата го сели во Хрватска

Компанијата на технолошкиот иноватор Мате Римац, Римац Автомобили, станува мнозински сопственик на Бугати. Со тоа Римац Автомобили станува Римац Групација поделена на две компании – Bugatti Rimac и Rimac Technology.

Ова го објави компанијата Римац Автомобили и со тоа ги потврди шпекулациите дека Римац ќе го преземе Бугати, компанија позната по супер луксузни тркачи.

Мате Римац објавувањето на оваа вест го придружил на Фејсбук со фотографија на која се гледаат Невера, Бугати и Порше како се тркаат по писта.

На големиот настан на кој беа откриени повеќе детали за ова во Дубровник говореа Мате Римац, основач и извршен директор на Rimac Automobile, Оливер Блуме, извршен директор на Porsche и Луц Мешке, потпретседател и главен финансиски директор на Porsche.

Римац Аутомобили соопштува дека тоа е „пресвртница во историјата на компанијата“, а овој потег, кој денес стана јавен, е опишан како „спојување со иконата на автомобилските брендови, Бугати Аутомобилс, во нова автомобилска и технолошка компанија“.

„За само 10 години, Rimac Automobili напредуваше од стартап и еден човек во гаража до создавање на нова компанија, Bugatti Rimac doo, во соработка со две од најпознатите и најмоќните автомобилски брендови во светот – Porsche и Volkswagen Group , се вели во соопштението.

„Комбинирањето на техничкото знаење и ефикасната деловна активност на Римац со 110-годишната традиција на дизајнот и силната марка „Бугати“ доведува до појава на најважната компанија на пазарот на хиперавтомобили, објави „Римац автомобили“.

Римац Груп ќе биде најголемиот акционер на новата компанија Бугати Римац д.о.о., со учество од 55%. Мате Римац ќе го задржи постојниот удел во групацијата Римац од 37%, Порше останува на 24%, групацијата Хјундаи со 12% и другите инвеститори со 27%. Развојот, производството и испораката на системи на батерии, погонски единици и други ЕВ компоненти, за кои е познат Римац и за што ја доби довербата од многу производители на автомобили, ќе бидат одделени во новиот деловен субјект – Римац Технологија – кој ќе биде во целосна сопственост на групацијата Римац. Римац Технологија останува независна компанија која соработува со многу глобални производители на автомобили, според Римац Автомобили, од каде тие исто така испратија инфографик за новата сопственичка структура.

Мате Римац ќе биде на чело на новата компанија. Како извршен директор на Римац групацијата, тој ќе ги предводи Бугати Римац и новата компанија Римац Технологија. Со ова, Мате Римац продолжува да управува со сите деловни сегменти на групацијата Римац, во која сега спаѓа и Бугати. Бугати и Римац продолжуваат како посебни брендови, задржувајќи ги постојните производствени капацитети и каналите за дистрибуција, додека седиштето и целиот развој на двата бренда ќе бидат во Хрватска.