Реал времето ќе го смета пред и после него: Роналдо „крал“ до 2021!


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Како и што беше најавено, Кристиано Роналдо денес и официјално стави потпис на нов договор со Реал Мадрид и се обврза на верност кон „кралскиот“ клуб до 2021 година кога ќе има 36 години.

Роналдо со новиот договор стана најплатен фудбалер во светот и ќе заработува 21 милион евра по сезона, но истакна дека ова нема да биде неговиот последен договор бидејќи планира да игра до 41 година.

„Сакам да изразам благодарност до Реал како клуб, Мадрид како град, до соиграчите, семејство и сите луѓе кои ми помогнаа да стигнам до ова ниво. Реал е клубот на мојот живот, на моето срце, сега потпишав договор на уште пет години, но верувам дека ова не е последниот мој договор. Тоа нека им биде јасно на сите, јас сакам да играм до својата 41-ва година. Во наредните пет ќе продолжам во истиот ритам како и до сега“, изјави Роналдо.

Роналдо на потпишувањето на договорот беше во друштво со неговата мајка Долорес и претседателот Флорентино Перез.

„Ти си еден од најдобрите играчи кои Реал ги имал во својата историја. Ти си симбол на најголемиот клуб на планетата. Ти си икона на овој клуб и времето овде ќе се рачуна пред и после Кристиано Роналдо“, истакна Перез.