Распука земјата: Нов Зеланд го погоди силен земјотрес


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба! ↓↓↓Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтерова скала го погоди утринава Северниот остров на Нов Зеланд. Снимките објавени на друштвените мрежи покажуваат драматични моменти од потресот.

На кратко е запрена работата во Парламентот и откажани се неколку слетувања на авиони.

Потресот е регистриран 63 килоемтри источно од градот Плимут, на длабочина од 228 килоемтри и го пшочувствувале илјадници луѓе, но засега нема известувања за жртви.