Прогноза: Меси НЕМА да освои повеќе „Златни топки“


Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!?


Во Шпанските медиуми се појави интересна публикација која беше направена од Јутјуб симулатор.

Имено, GardieFIFA направи прогноза кои ќе бидат следните освојувачи на „Златната топка“ осврнувајќи се на квалитетите на фудбалерите и перспективите за нивни развој.

Интерено е дека симулацијата на FIFA 2018 покажа дека Лео Меси нема повеќе да ја освои највредната индивидуална награда.

Ерата „Меси и Роналдо“ ќе заврши во 2019 година, кога Португалецот би требало да ја освои рекордната, шеста „Златна топка“. Во 2020 година се очекува да триумфира Роберт Левандовски, а година подоцна Нејмар.

Според прогнозите ова се освојувачите на „Златна топка“ во наредните 10 години!

2019 – Кристијано Роналдо (Реал Мадрид)
2020 – Роберт Левандовски (Баерн)
2021 – Нејмар (ПСЖ)
2022 – Антоан Грисман (Атлетико)
2023 – Антоан Гросман (Атлетико)
2024 – Мауро Икарди (Реал Мадрид)
2025 – Габриел Џеси (Манчестер Сити)
2026 – Антонио Санабрија (Милан)
2027 – Ангел Кореа (Реал Мадрид)
2028 – Оскар Кардосо (Барселона)
2029 – Аксел Туансеј (Евертон)