Претставена новата електричната серија 7 од BMW


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба! ↓↓↓Германскиот автомобилски гигант BMW го претстави новото изненадување, седмото издание на серијата 7 што става акцент на дизајнот и сеприсутната електрификација.

Серијата 7 отсекогаш била скапа, но никогаш толку. Според германските медиуми, до новата седумка нема да може за помалку од 100.000 евра и покрај тоа што станува збор за модели со шест цилиндри.

Како и кај редизајнираниот X7, но и кај последните неколку претходници, дизајнот е на прво место. И додека претходниците по Е38 редовно добиваа негативни коментари, седмата генерација би можела да предизвика најподелени мислења досега.

Серијата 7 обезбедува супериорна удобност зачинета со прилагодлива воздушна суспензија со огромни димензии поголеми од долгата верзија (5391 mm). Поголемите димензии не значат полоша способност за маневрирање, пред сѐ благодарение на вртливите задни тркала.

Како и во случајот со X7, новиот дизајн, со хоризонтално поделени фарови и огромна предна решетка со истакнати бубрези. Во внатрешноста, доминира Live Cockpit Plus, кој користи екрани од 12,3 и 14,9 инчи под едно стакло како интерфејс. Задните патници имаат и свои екрани, а со нив доаѓа и интеракциска лента со контроли за климатизација на допир.

Кога станува збор за моторите, уште еден шок. Европа нема да добие почетен бензински за 735, 740 или дури 760i Xdrives 4.4 V8 мотор од 544 КС. Затоа е планиран дизел 740d со 3.0 турбодизел од 300 КС и дури 760 Nm, но од следната пролет. Подоцна ќе му се придружи и M760e xDrive plug-in хибрид, повторно со бензинец 3.0, но со 571 КС и 800 Nm. За оние со поскромни апетити се планира и 750e xDrive со 490 КС и 700 Nm.

Конечно, најважниот модел во Европа е i7, електричен модел со два електромотори и максимални 544 КС и 745 Nm. Со батерија од 101,4 kWh, може да се пофали и со опсег од 590 до 625 km. До 100 km/h стигнува за 4,7 секунди, а брзината е ограничена на 240 km/h. Се полни на еднонасочни полначи до 195 kW, што значи домет од 170 km за 10 минути. Потоа доаѓа вистинското задоволство, i7 M70 со дури 660 КС. Вториот М во понуда ќе биде гореспоменатиот plug-in хибрид.

Списокот на опции вклучува голем број додатоци, вклучувајќи 31,8-инчен екран со резолуција 8K за патниците на задните седишта. Во панелите на вратите има контролни таблети со дијагонала од 5,5 инчи.

Системот за опкружувачки звук Bower & Wilkins Diamond со 36 звучници се вклопува во сè. Серијата 7 може да се паркира самостојно користејќи ги услугите за паметни телефони. Истото важи и за возење наназад, како и за возилата на ниво 3 со самоуправување.