Податоци кои откриваат дека Арсенал не беше поразен, туку понижен!


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Медиумите на Островот буквални се „изживуваат“ над Арсенал после дебаклот кој го доживеа екипата на Арсен Венгер во Минхен.

Готово сите медиуми го критикуваат настапот на „топџиите“, но еден британски портал се потруди да ги издвои сите детало од синоќешниот меч кои само го зголемуваат очајот на навивачите на овој клуб.

-Арсенал е првиот англиски клуб кој примил 200 гола во Лигата на шампиони

– Топџиите примиле најмалку три гола во четири од шестте последни натпревари во осминафиналето

– Го загубија првиот меч во осминафиналето шест пати по ред

– Ќе испаднат во оваа фаза од натпреварувањето седум пати по ред

Чаби Алонсо самиот одиграл синоќа 17 пасови повеќе од Џака, Озил, Санчез и Гибс заедно

Тиаго Алкантара направи повеќе додавања пред шеснаесетникот на Арсенал, отколку Озил на целиот терен

-Кокелан само ШЕСТ пати успешно ја додал топката до своите соиграчи во 77 минути поминати на теренот и не одзел ниту една топка

– И на крајот еден фрапантен податок: Мозокот на тимот Месут Озил имал само 20 контакти со топката, исто колку и голманот на Баерн Мануел Ноер