Спорт

Петар Заборски супериорно до златото на Светскиот карате куп

Македонскиот каратист и член на клубот Макпетрол, Петар Заборски, го освои златниот медал на Светскиот куп за младинци што викендот се одржа во Умаг, Хрватска.

Младиот Заборски во категорија на помлади сениори (У-21), во тежинската категоријата до 75 килограми, по победата во финалето со 4-2 над Италијанецот Лоренцо Пијетромарчи се искачи на највисокото место на пиедесталот.

Заборски до финалето забележа четири победи и тоа против Никлас Веимер од Шведска 4-0, Марк Саликру од Шпанија 5-0, Патрик Ривест Николас од Канада 8-0 и во полуфиналето Камил Салаев од Русија 3-2.

„За ова финале бев посебно мотивиран, Јас во 2015 година во Швајцарија, Цирих на европското првенство за Јуниори исто како и сега влегов во финалето и имав противник од Италија. Тогаш ми судеше како главен судија од Швајцарија и некако цело време го водеше натпреварот, за на крај да ме дисквалификуваа. Паметам дека сите новинари и целата публика негодуваа се чудеа како може една финална борба да заврши со дисквалификација поради измислени четири контакт удари. Затоа, сега решив по секоја цена да се реванширам токму на тој момент. Успеав во тоа и затоа сум многу среќен“, изјави Заборски.

На Купот во Умаг учествуваа 2.000 каратисти од 70 држави.

To Top