Отриено зошто Борусија го суспендира Обамејанг!


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Синоќа како гром од ведро небо одекна веста дека Борусија Дортмунд го суспендираше својот најдобар фудбалер Пјер Емерик Обамејанг пред натпреварот со Спортинг Лисабон во Лигата на шампиони.

Африканскиот напаѓач не се појави на синоќешниот натпревар со Спортинг, а претседателот Ханс Јоаким Вацке обелодени дека Обамејанг е суспендиран по одлука на тренерот Томас Тухел.

„Можам да кажам дека Обамејанг е суспендиран, причините нема да бидат обелоденети во јавноста. Тоа е одлука на тренерот што ние како управа ја поддржавме. Можете да прашате уште три пати, сигурно и онака ќе шпекулирате, но конкретна изјава за причините нема да добиете“, изјави Вацке.

Во меѓувреме германските медиуми се обидуваат да откријат зошто Борусија Дортмунд го суспендираше Обамејанг. Весникот „Билд“ има две теории. Првата е дека фудбалерот си играл на телефон за време на тимски состанок со што покажал недисциплина и непочитување.

Втората теорија е дека напаѓачот во вторникот наутро бил во Милано. Фудбалерите во понеделникот добиле слободен ден, клупските правила на Дортмунд велат дека играчите мора да бидат во Германија во текот на целиот ден доколку следниот играат натпревар, а Обамејанг не го испочитувал тоа.