Официјално: Обамејанг е играч на Арсенал! (видео)


Лига на Шампиони: Нова сезона, нови очекувања! ↓↓↓


Големиот трансфер кого го очекуваа сите фановите на Арсенал е факт! Пјер Емерик Обамејанг и офицјално стана „топџија“.

Трансферт го потврдија и двата клуба, а Арсенал на Борусија Дортмунд за неговиот потпис ќе и плати точно 63,7 милиони евра.

Обамејанг уште вчера пристигна во Лондон, а откако ги помина лекарските прегледи денес официјално стави потпис на 3,5 годишен договор според кој ќе заработува 180.000 фунти неделно.

Добредојде во Арсенал на Обамејанг преку видео му посака и неговиот поранешен соиграч и пријател, Хенрих Михтаријан.