Официјално: Робен останува во Баерн!

Фудбалерот на Баерн Минхен, Арјен Робен денес го продолжи договорот со германскиот клуб на уште една година, потврди баварскиот клуб.

Од Баерн соопштија дека договорот со холандскиот фудбалер е продолжен до јуни 2018-та година. Робен е скоро осум години фудбалер на Баерн, каде дојде во трансфер од шпанскиот клуб Реал Мадрид во 2009-та година.

Робен досега има постигнато 82 гола во 152 првенствени натпревари за Баерн, 14 голови во 23 натпревари во германскиот куп и 21 гол во 53 меча во Лигата на шампионите, вклучувајќи го и победоносниот гол против Борусија Дортмунд во финалето од 2013-та година.