Од научен аспект: Споредбена табела за ефикасноста на 6 вакцини против COVID-19


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Моника Ганди, инфектолог на калифорнискиот универзитет во Сан Франциско, на Твитер објави табела со споредбени податоци за ефикасност на поединечни вакцини. Ганди потенцира дека, според клиничките испитувања, сите шест вакцини пружаат стопроцентна заштита од хоспитализација, односно смрт.

Објавената табела го прикажува прегледот на резултати на клиничките испитувања за шесте најпознати вакцини: Модерна, Фајзер, АстраЗенека, Џонсон и Џонсон, НоваВакс и руската Спутник V.