Од Летонија се враќаме со планираните три бода, а во нашата група сега е – „гужва пред гол“! (ВИДЕО)


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Синоќа нашата сениорска репрезентација запиша очекувана победа на гости против Летонија.

Летонија не е противник кој можеше да ни направи проблеми и тоа се виде и во натпреварот. Од самиот старт започнавме офанзивно, создававме прилики пред голот на домаќините, пишува Спортски.мк.

Првата посериозна прилика ја имаше Тричковски кога одлично прими една долга топка од Пандев, шутираше, но голманот на Летонците одлично интервенираше.

Нападите продолжија и тоа се исплатеше веќе во 14-татата минута кога Горан Пандев беше егзектурот во една супер изработена акција.

https://twitter.com/StefanDaskalov/status/1171139363759169536

Само три минути подоцна Барди еден „отпадок“ со удар од далечина претвори во погодок за 0:2.

https://twitter.com/StefanDaskalov/status/1171139794497363969

Од тој момент изгледа малку како да се повлековме, Летонија немаше сили за нешто повеќе па сигурно го контролиравме натпреварот до самиот крај.

Она што е негативно од овој натпревар е што Енис Барди доби жолт картон кој значи дека ќе го пропушти натпреварот против Словенија.

После овој триумф остануваме на четвртата позиција, со осум освени бодови и само три помалку од второпласираната Словенија, Австрија има десет, Израел исто колку и нас (8)