Британскиот парламент го отфрли предлогот на Џонсон за распишување избори


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Британскиот парламент рано изутринава гласаше за отфрлање на предлогот на премиерот Борис Џонсон за распишување избори. За распишување избори, на парламентот му беа потребни 434 гласови, или две третини од 650 претставници на Долниот дом на парламентот, пренесува Ројтерс.

За време на гласањето, само 293 од нив го поддржаа предлог на Џонсон.