Не за џабе рекле „Прост народ, силна држава“: Со два муабети ја закопа „тврдокорната трампистка“


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Францускиот новинар Марин Вејл на многу популарната информативно-забавна емисија „Секој ден” ја праша една верна „трампистка” која дошла на аеродромот во Лос Анџелес да го поддржи Трамп.

Таа е убедена дека неговата наредба за забрана на влез во САД за седум муслимански земји (Јемен, Сомалија, Иран, Ирак, Судан, Либија и Сирија) е вистинскиот потег на нејзиниот омилен претседател. И носи транспарент на кој пишува „Исламот не е религија на мирот”.

Но, жената очигледно не е доволно информирана. Или пак е лошо информирана. Новинарот со две прашања успева да ја дестабилизира.

Истовремено да потсетиме дека терористичкиот напад на 11 септември 2001 година го организирааа Осама Бен ладен и Ал Каида поврзани со Саудиска Арабија и Авганистан.