Направени од човечка кожа: Ги имаме најбизарните и најгрди чевли на светот


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Канадските модни дизајнери Стив Реј Баскарн и Роуз Далтон се креатори на веројатно најбизарните и најгрди чевли кои сте ги виделе, а кои би се изработувале од човечка кожа.

Тие овие обувки прво ги дизајнирале во Фотошоп. Откако го увиделе нивниот потенцијал, решиле да изработат еден пар од силикони.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fecal Matter (@matieresfecales) on

Во светот веќе се појави паричници и каиши од човечка кожа, кои биле наменети за прибирливи клиенти. Дури и сето ова да е провокација за јавното мислење, се чини дека е претерано.

Еден пар од овие чевли чини десет илјади долари и се произведуваат по нарачка.