Најмоќниот Ferrari „гази“ низ Монако со професионалец зад управувачот (снимка)

Формула 1 пилотот Шарл Леклерк седна зад управувачот на моќниот Ferrari SF90 Stradale и го „цапна“ ѕверот по улиците од Монако.

Поводот е исто така добро познат и е потсетник за легендарното видео Cétait un rendez-vous, зад кое стои Клод Лелуш. Станува збор за снимање на потера низ Париз, наводно со Mercedes 450 SEL 6,9.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ferrari (@ferrari) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ferrari (@ferrari) on

Како што е познато, SF90 Stradale е придвижуван од 4.0 V8 твинтурбо мотор со 780 КС и 800 Nm, и е споен со три електрични мотори. Со ова надополнување има вкупно 1000 КС, што го прави најмоќниот Ferrari во историјата. И да, 100 км на час стигнува за 2,5 секунди.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ferrari (@ferrari) on