Славни

Мурињо во жалење: Го испрати својот татко во вечното почивалиште

Тренерот на Манчестер Јунајтед објави дене неговиот татко, Хозе Мануел Мурињо Феликс, починал на 79 годишна возраст.

Менаџерот на Манчестер Јунајтед постави носталгична црно бела фотографија од неговото детство на која е со својот татко.

Хозе Мануел Мурињо Феликс беше поранешен голман собра повеќе 250 настапи за Виторија Сетубал и Беленесес. Настапи еднаш и за националната селекција на Португалија. Како тренер работеше 20 години и водеше 11 клубови.

Познато е дека менаџерот на Манчестер Јунајтед изминатата сезона често патуваше во Португалија за да го посети својот татко кој се бореше со долготрајната болест. На Хозе му беше дијагностицирана пнеумонија.

Деталите за смртта сеуште не се објавени, а Жозе не се огласи во јавноста освен со поставената слика на Инстаграм.

To Top