Мурињо со емотивна порака до Раниери: Главата горе АМИКО!


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Клаудио Раниери, во четвртокот, доби отказ на менаџерската позиција во Лестер, со кого пред неполни десет месеци го воодушеви фудбалскиот свет освојувајќи ја шампионската титула во Премиерлигата.

Отказот на Раниери ја шокира јавноста во Англија, Италијанецот по социјалните мрежи добива поддршка од сите страни, а од пораките се издвојува онаа на Жозе Мурињо, кој во минатото не употребуваше убави зборови за колегата.

Веројатно и на Мурињо му стана јасно каков господин е Раниери, бидејќи Италијанецот на сите омаловажувачки коментари никогаш не му врати со иста мерка, напротив секогаш за Мурињо говорел со внимателно одбрани зборови.

Поради тоа Португалецот во последно време ги смени коментарите за господинот Раниери, а пораката со која му изразува поддршка на повозрасниот колега ја воодушеви Англија.

„Го сменија шампионот на Англија и најдобриот тренер во светот според ФИФА. Тоа е тој модерен фудбал. Главата горе мој пријателе, никој не може да ја избрише историјата која ја напиша минатата година“, напиша актуелниот менаџер на Манчестер Јунајтед на својот профил на Инстаграм.