Спорт

Милан го договори првото летно засилување!

Италијанскиот гигант Милан на лето ќе претрпи голема реконструкција бидејќи новите сопственици спремија значителен буџет и целта е да ги вратат „росонерите“ на врвот на италијанскиот и европскиот фудбал.

Италијанските медиуми денес пренесуваат дека „росонерите“ веќе го договориле првото засилување за следната сезона, а станува збор за стоперот на Виљареал, Матео Мусакио.

Мусакио беше на радарот на Милан и минатото лето, но тогаш двата клуба не најдоа заеднички јазик околу цената, па трансферот не се реализираше.

Сепак, „росонерите“ не се откажаа од Аргентинецот, а извори блиски до фудбалерот потврдија дека веќе е постигнат комплетен договор и Мусакио ќе биде првото летно засилување.

Милан беше во потрага по квалитетен стопер кој ќе биде партнер на Ромањоли, а за потписот на Мусакиот ќе плати 25 милиони евра.

To Top