Милан го договори првото летно засилување!

Roma's Brazilian defender Emerson Palmieri (L) vies with Villarreal's Argentinian defender Mateo Musacchio during the Europa League round of 32 first leg football match Villarreal CF vs AS Roma at El Ceramica stadium in Vila-real on February 16, 2017. / AFP / JOSE JORDAN (Photo credit should read JOSE JORDAN/AFP/Getty Images)

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Италијанскиот гигант Милан на лето ќе претрпи голема реконструкција бидејќи новите сопственици спремија значителен буџет и целта е да ги вратат „росонерите“ на врвот на италијанскиот и европскиот фудбал.

Италијанските медиуми денес пренесуваат дека „росонерите“ веќе го договориле првото засилување за следната сезона, а станува збор за стоперот на Виљареал, Матео Мусакио.

Мусакио беше на радарот на Милан и минатото лето, но тогаш двата клуба не најдоа заеднички јазик околу цената, па трансферот не се реализираше.

Сепак, „росонерите“ не се откажаа од Аргентинецот, а извори блиски до фудбалерот потврдија дека веќе е постигнат комплетен договор и Мусакио ќе биде првото летно засилување.

Милан беше во потрага по квалитетен стопер кој ќе биде партнер на Ромањоли, а за потписот на Мусакиот ќе плати 25 милиони евра.