Милионска заработка: Еве колкав профит имаше Опра Винфри од интервјуто со Меган Маркл и Хари

Најпознатата водителка на светот, Опра Винфри, заработила вртоглави седум милиони долари од интервјуто со британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган Маркл, кое се емитуваше на телевизијата „CBS“, а на кое парот зборуваше за расизмот и дисфункционалноста на кралското семејство..

Ексклузивното интервју со британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган Маркл го водеше славната Опра Винфри. Но, зад целото интервју стои и нејзината продукциска куќа, „Harpo productions“, а правата за емитување на интервјуто ги продала на „CBS“ за седум милиони долари.

Во двочасовното интервју, кое се емитуваше на телевизијата „CBS“, парот зборуваше за расизмот и дисфункционалноста на кралското семејство.

Според проценките на компанијата „Nilsen“, интервјуто во живо го следеле 17 милиони гледачи. Иако интервјуто е емитувано во ударен термин, овој број на гледачи се смета за многу голем.

Во интервјуто Меган рекла дека размислувала за самоубиство, додека Хари рекол дека тој и неговото семејсто се чуствувале „заробени“ додека водели кралски живот.