Маршот на Кралевите ја прегази Ѕвезда


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Кога ќе налеташ на вака вдахновен Реал Мадрид, во шпанската престолнина нема што многу да бараш.

Црвена Ѕвезда во мадридската Палата на спортовите спроти себе го имаше исклучително шутерски расположениот Кралски клуб, кој синоќа практично го смести во мрежичката сето она кое не успеа да го направи во претходните три порази во сите натпреварувања, па стигна до прилично убедлива победа од 98-68, вкупно 19-та во оваа сезона и се изедначи на врвот од табелата на Евролигата со ЦСКА од Москва.

Ѕвезда си дозволи себеси да влета во разјарената машина Реал Мадрид, за која имаше одговор само во првите седум минути од натпреварот, а потоа домаќинот, до крајот на првиот дел, се одлепи со двоцифрена предност, која во втората четвртина ја надмина магичната цифра од 20 поени разлика. Одбраната која во досегашниот дел од сезоната просечно примаше по 73,3 поени по натпревар во Евролигата, синоќа на противникот му дозволи за 20 минути да им закачи 63 коша, што за Ѕвезда беше прва ваква ситуација оваа сезона, па уште тогаш беше јасен исходот на натпреварот.

Сепак, овој пораз, кој донекаде и можеше да се очекува, веројатно нема многу тешко да им падне на српските шампиони, кои веќе следниот четврток во Милано играат против домаќинот Армани, каде имаат далеку поголеми изгледи дека ќе дојдат до победа која би значела и приближување до пласманот во четвртфиналето од Евролигата.