Леверкузен активен: Пристигна и второто засилување!

Иако преодниот рок се уште не е официјално започнат, Баер Леверкузен веќе го договори второто засилување за следната сезона.

„Фармацевтите“ денес потпишаа 5-годишен договор со 24-годишниот фудбалер на Херта, Митчел Вајсер. За неговиот потпис Леверкузен плати 12 милиони евра, колку што изнесува откупната клаузула.

„Со ангажманот на Вајсер завршивме одлична работа. Тимот ќе добие на квалитет. Наредната сезона повторно ќе играме во Еропа и потребна ни е ширина на тимот“, изјавија од Леверкузен.

Вајсер игра на позиција десен бек и во Херта помина три сезони, откако пристигна од Баерн Минхен, каде не можеше да се избори за поголема минутажа.

Ова е второто засилување за „фармацевтите“ за следната сезона, откако претходно го договорија младиот бразилски напаѓач од Васко де Гама, Паулињо.