Куп на Македонија: Шкендија прв финалист


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Тимот на Шкендија е првиот финалист во македонскиот Куп, откако победи со 2:0 на гостувањето кај Ренова.

Ренова се избори за реми на првиот натпревар, но Шкендија не дозволи изненадување и заслужено победи со 2:0 на гостувањето, а херој беше Бесарт Ибраими.

Ибраими најпрво погоди во 20-та минута со извонреден слободен удар, а во 63-та минута го постави конечниот резултат.

Шкендија во финалето ќе се сретне со подобриот од Академија Пандев и Пелистер и ќе има шаси за освојување на двојната круна.