Култната фотографија „Човек пред тенкот“ мистериозно исчезна од пребарувачот на Мајкрософт на еден ден пред годишнината од протестот

Култната и светски позната фотографија „Човек пред тенкот“ на која непознат демонстрант пркосно стои пред кинески тенкови на плоштадот Тјенанмен во јуни 1989 година, мистериозно вчера исчезна од пребарувачот Бинг, ден пред годишнината од протестите.

„Ова е човечка грешка, интензивно работиме на нејзино решавање“, изјави портпаролот на „Мајкрософт“, голема ИТ компанија која управува со Бинг, неколку часа откако информациите за тоа се појавија во американските медиуми.

На „Google Images“, ривалска услуга која во голема мерка е распространета на Интернет, кога се пишува терминот „тенк“ во машинта за пребарување, меѓу другото, дава стотици фотографии направени од американскиот фотограф Чарли Кол.

На нив се гледа како анонимен демонстрант во бела кошула симболично се обидува да запре поворка од најмалку 17 тенкови на плоштадот Тјенанмен во Пекинг на 5 јуни 1989 година.

Протестите за демократија траеја седум недели. Стотици, можеби повеќе од илјада, беа убиени при задушувањето на протестите.

Но, фотографијата, која е прогласена за Фотографија на годината во 1990 година, поради цензура, сè уште во голема мера е непозната во Кина.

Земјата има огромен систем за надзор на Интернет што може да отстрани каква било содржина што ќе ја смета за проблематична, како што се политички критики или порнографија. Во име на стабилноста, Кина бара дигиталните гиганти сами да запрат со информациите за кои кинеската влада не сака пристап до нејзините граѓани.

Во случај да не ги следат овие правила, огромното мнозинство на странски пребарувачи и социјални мрежи (Гугл, Фејсбук, Твитер и други) се блокирани во Кина, така што корисниците на Интернет можат да пристапуваат до нив само со помош на програма за бајпас (VPN) .

Но, се чини дека нема објаснување за исчезнувањето на фотографијата на Бинг надвор од Кина.

Секое одбележување на репресијата на Тијанамен во Кина е забрането, а полуавтономниот регион Хонг Конг е единствениот каде тоа е можно.