Конечен резултат 86:15 – не, не во кошарка, туку во ракомет


Енрике лажеше? Шпанија го избра Мароко - 17 ден ↓↓↓Чуден конечен резултат беше забележан во српското ракометно првенство.

ЖРК Темерин на домашен терен против ЖРК Равангард на 30. април во рамките од Првата лига на Војводина славеше со 86:15, додека на полувремето беше 43:5. Првиот дуел во шампионатот помеѓу овие две екипи заврши со нормален резултат 33:19.

Што се случи сега?

Равангард за овој натпревар имаше само седум ракометарки, но тоа можеби не е единствената причина. Темерин се бори со Рум за пласман во повисок ранг, а ќе одлучува гол-разликата затоа што двата нивни меѓусебни дуели завршија со нерешен резултат.

Рум пред ова кола имаше значајно подобра гол разлика и тоа за 58 бодови, но таа разлика сега значително е намалена иако овој тим славеше против Мокрин со 47:18. Сега таа разлика изнесува само 16 голови, а до крајот на сезоната има уште две кола.

Дали натпреварот кој заврши 86:15 беше наместен или не расудете сами…