Кога фудбалот е гол бизнис, а не спорт: Еве колку пари годишно троши Манчестер Јунајтед на плати

Soccer Football - Premier League - Manchester United v Newcastle United - Old Trafford, Manchester, Britain - September 11, 2021 Manchester United's Cristiano Ronaldo celebrates scoring their first goal REUTERS/Phil Noble

Платите во Манчестер Јунајтед се зголемиле за 23,1% во однос на минатата година и веќе достигнуваа сума од вкупно 354 милиони фунти годишно.

„Црвените ѓаволи“ го објавија финансискиот тримесечен отчет, а причината за зголемувањето на платите е доаѓањето на Роналдо, Варан и Санчо.

Тројцата се меѓу четворицата фудбалери со највисоки плати на „Олд Трафорд“. Според информациите Роналдо неделно заработува 480.000 фунти, Санчо – 350.000 додека Варан 340.000 фунти.