Јувентус почна преговори за „бисерот“ од Баскија!

epa05698276 Athletic Bilbao's striker Inaki Williams (C) during the training of the team held in Lezama Sports City, Bilbao, Basque Country, Spain on 04 January 2017 on the eve of their 16th King's Cup first leg match round againt FC Barcelona. EPA/MIGUEL TONA

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Италијанските медиуми пренесуваат дека Јувентус е сериозно заинтересиран за офанзивниот играч на Атлетик Билбао, Инаки Вилијамс.

Вилијамс со своите одлични партии во дресот на Билбао ги воодушеви европските гиганти, а најсилен интерес за шпанскиот репрезентативец покажува Јувентус, кој наводно почнал преговори со баскискиот клуб.

Овој 22-годишен фудбалер во договорот има откупна клаузула од 50 милиони евра, а добро е познато дека баскискиот клуб е „тежок“ во преговорите за продажба на своите ирачи.

Јувентус е спремен да понуди 40 милиони евра за неговиот потпис и наводно веќе започнал преговори со Билбао, а самиот играч нема ништо против да се пресели во Торино.