Италијанка со кореографија на „Зајди, зајди“ освои бронза во ритмичка гимнастика


Хрватска против “лудите“ јапонци - 16 ден ↓↓↓Александра Агургукулезе, италијанска натпреварувачка во ритимчка гимнастика, со фантастична кореографија и изведба на македонската песна „Зајди зајди“ освои бронзен медал на Светското првенство во ритмичка гимнастика кое се одржа во соседна Софија.

Со својот настап таа ги воодушени судиите, па успеа да обезбеди бронзен медaл, иако беше осмопласирана пред завршните настапи.

Инаку, Александра е родена во Романија, но живее во Удине и е дел од италијанската репрезентација.