Хулиган со бокс нападна англиски фудбалер на терен (видео)

Фудбалскиот дуел меѓу Астон Вила и Бирмингам во рамки на англискиот Чемпионшип докажа дека насилството и хулигнаството не се во целост искоренети од англискиот фудбал.

Анонимен навивач хулиган, кој се кажувал дека е симпатизер на Бирмингам влета во теренот и му удри бокс на фудбалерот на Астон Вила Џек Грилиш.

Овој неочекуван инцидент се случил на натпревар во во живо се пренесувал на повеќе телевизии. Сега полицијата откако ќе го идентификува хулиганот, тој ќе добие сигурно ригорозна казна.

Срамниот инцидент се случил во 9 минута од градското дерби, поради што сигурно тимот на Бирмингам ќе биде под истрага на Фудбалската федерација на Англија.