Големи зборови од Роналдо за Марсело


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Бразилскиот одбранбен играч Марсело се збогуваше од Реал Мадрид по 15 години играње за кралскиот клуб.

Бразилецот пристигна во Реал Мадрид зимата 2007 година, по трансферот од Флуминезе, а заедно со „кралевите“ Марсело испиша историја откако освои пет трофеи во Лигата на шампионите, шест титули во Ла Лига и многу други трофеи со кои стана најтрофејниот. играч во клупската историја.

Пораки за Марсело испратија бројни актуелни ѕвезди на Реал Мадрид, но и легендарни фудбалери кои настапуваа за клубот од шпанската престолнина.

Еден од нив беше и поранешниот играч на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо. Португалецот ја делеше соблекувална со Марсело во периодот од 2009 до 2018 година.

„Повеќе од соиграч, брат кој ми го подари фудбалот. На теренот и надвор од теренот, еден од најголемите фудбалери со кои сум имал прилика да ја делам соблекувалната. Среќно во новата авантура“, напиша Роналдо на социјалните мрежи.