Голема победа на Металург протув Загреб!


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Ракометарите на Металург го совладаа Загреб со 25:22 во натпревар од СЕХА лигата и направија убава увертира за неделниот натпревар против Чеховски медведи во Лигата на шампионите.

Младиот голман Мартин Томовски беше најдобриот играч на Металург, тој на голот застана во второто полувреме, а со неговите одбрани Металург стигна до клучната предност од пет голови (19:14).

Загреб се обиде да се врати во мечот, намали на два гола негатива, но Томовски не дозволи целосен пресврт.

Инаку, првиот дел, започна со доминација на Загреб (3:7), но во втората половина од полувремето Металург возврати со иста мерка за 10:10.

Томовски мечот го заврши со 13 интервенции, а стрелците ги предводеше Обрадовиќ со пет голови.